اسلام

شب لیلة الرغائب: 10 اعمال استجابت دعا در شبت آرزوها

شبی که در آن گناهان بخشیده می‌شود و حاجات برآورده می شود.

مقدمه

شب لیلة الرغائب، نخستین شب جمعه ماه رجب است. این شب از شب‌های بسیار پربرکت و مهم در اسلام است و اعمال خاصی برای آن ذکر شده است. در این شب، رحمت الهی بر بندگان سرازیر می‌شود و گناهان بسیاری بخشیده می‌شود.

شب لیلة الرغائب: شبی پر از برکت و رحمت

مقاله پیشنهادی : شب یلدا : جشن باستانی ایرانیان در بلندترین شب سال

شب لیلة الرغائب چیست؟

لیلة الرغائب در لغت به معنای «شب آرزوها» است. این نامگذاری به این دلیل است که در این شب، فرشتگان بر زمین فرود می‌آیند و آرزوهای بندگان را به درگاه الهی می‌برند.

شب لیلة الرغائب کی است؟

شب لیلة الرغائب در سال 1446 هجری قمری برابر با پنجشنبه 18 ژانویه 2024 است. و در سال 1402 هجری شمسی برابر است با 28/10/1402 می باشد.

شب لیلة الرغائب کی است؟

مقاله پیشنهادی: روز مادر 1402 : روز مادر و روز زن چه روزی است؟

فضیلت و اهمیت شب لیلة الرغائب

در روایات اسلامی، از شب لیلة الرغائب با تعابیری چون «شبی که در آن گناهان بخشیده می‌شود»، «شبی که در آن آرزوها برآورده می‌شود»، «شبی که در آن بهشت زینت داده می‌شود»، «شبی که در آن رحمت الهی بر بندگان سرازیر می‌شود»، و «شبی که در آن دعاها مستجاب می‌شود»، یاد شده است.

کارهای مستحب شب لیلة الرغائب

در روایات اسلامی، اعمال مختلفی برای شب لیلة الرغائب ذکر شده است. از جمله این اعمال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روزه گرفتن در روز پنجشنبه اول ماه رجب
 • خواندن دوازده رکعت نماز در شب جمعه اول ماه رجب
 • خواندن دعای لیلة الرغائب

مقاله پیشنهادی: حروف انگلیسی به ترتیب: 26 حرف مهم در یادگیری زبان انگلیسی

نماز شب لیلة الرغائب و نحوه انجام آن

نماز لیلة الرغائب دوازده رکعت است که در هر رکعت، یک بار سوره حمد، سه بار سوره انا انزلناه، و دوازده بار سوره قل هو الله احد خوانده می‌شود. پس از اتمام نماز، 70 بار صلوات فرستاده می‌شود و سپس دو سجده انجام می‌شود. در هر سجده، 70 بار ذکر «سبوح قدوس رب الملائکة و الروح» گفته می‌شود. پس از برخاستن از سجده، 70 بار ذکر «رب اغفر و ارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم» گفته می‌شود. سپس دوباره به سجده رفته و همان ذکرها را می‌گوییم. پس از اتمام سجده‌ها، حاجت خود را از خداوند طلب می‌کنیم.

نماز شب لیلة الرغائب و نحوه انجام آن

دعا شب لیلة الرغائب

دعای لیلة الرغائب دعایی طولانی است که در آن، بنده از خداوند متعال، طلب رحمت، بخشش، و برآورده شدن حاجات خود را می‌کند.

دعا شب لیلة الرغائب

اعمال شب لیلة الرغائب

 • روزه گرفتن در روز پنجشنبه اول ماه رجب، مستحب است، اما واجب نیست.
 • خواندن دوازده رکعت نماز در شب جمعه اول ماه رجب، مستحب است، اما واجب نیست.
 • خواندن دعای لیلة الرغائب، مستحب است، اما واجب نیست.

جشن گرفتن شب لیلة الرغائب

از دیرباز، مسلمانان در شب لیلة الرغائب به عبادت و دعا می‌پرداخته‌اند. در برخی از شهرها و روستاهای ایران، مراسم ویژه‌ای برای این شب برگزار می‌شود. در این مراسم، مردم با حضور در مساجد و حسینیه‌ها، به خواندن دعا و مناجات می‌پردازند.

جشن گرفتن شب لیلة الرغائب

بهترین دعای شب لیلة الرغائب

دعای لیلة الرغائب، بهترین دعایی است که در این شب می‌توان خواند. این دعا، دعایی طولانی است که در آن، بنده از خداوند متعال، طلب رحمت، بخشش، و برآورده شدن حاجات خود را می‌کند.

تفاوت شب لیلة الرغائب و بقیه شب ها

شب لیلة الرغائب، یکی از شب‌های پربرکت و مهم در اسلام است. با این حال، این شب تفاوت‌هایی با سایر شب‌های مبارک دارد. از جمله این تفاوت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شب لیلة الرغائب، شبی است که در آن، فرشتگان بر زمین فرود می‌آیند و آرزوهای بندگان را به درگاه الهی می‌برند. این شب، شبی است که در آن، رحمت الهی بر بندگان سرازیر می‌شود و گناهان بسیاری بخشیده می‌شود.

تفاوت شب لیلة الرغائب و بقیه شب ها

با این حال، شب لیلة الرغائب، تفاوت‌هایی با سایر شب‌های مبارک دارد. از جمله تفاوت‌های این شب با سایر شب‌های مبارک، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شب لیلة الرغائب، تنها شبی است که در آن، فرشتگان بر زمین فرود می‌آیند و آرزوهای بندگان را به درگاه الهی می‌برند.
 • شب لیلة الرغائب، شبی است که در آن، رحمت الهی بر بندگان سرازیر می‌شود و گناهان بسیاری بخشیده می‌شود.
 • شب لیلة الرغائب، شبی است که در آن، دعاها مستجاب می‌شود.

تجربه برآوردن شدن آرزو ها در شب لیلة الرغائب

من تجربه‌ای شخصی با شب لیلة الرغائب دارم. سال گذشته، در شب لیلة الرغائب، دعای لیلة الرغائب را خواندم و از خداوند متعال طلب حاجت کردم. خدا را شکر، حاجتم برآورده شد. این تجربه، باعث شد که من به اهمیت شب لیلة الرغائب و اعمال آن پی ببرم.

شب لیلة الرغائب در سنت نبوی

در برخی از روایات اسلامی، از شب لیلة الرغائب یاد شده است. از جمله این روایات، می‌توان به روایتی از پیامبر اسلام (ص) اشاره کرد که فرمودند: «هر کس در شب جمعه اول ماه رجب روزه بگیرد و دوازده رکعت نماز بخواند و در هر رکعت یک بار سوره حمد، سه بار سوره انا انزلناه، و دوازده بار سوره قل هو الله احد بخواند، خداوند متعال گناهان گذشته و آینده‌اش را می‌بخشد و او را از آتش جهنم نجات می‌دهد.»

سوالات متداول شب لیلة الرغائب

در اینجا به برخی از سؤالات و پاسخ‌های مربوط به شب لیلة الرغائب اشاره می‌کنیم:

 • سوال: آیا شب لیلة الرغائب، شبی واجب است؟

پاسخ: خیر، شب لیلة الرغائب، شبی واجب نیست، بلکه مستحب است.

 • سوال: آیا در شب لیلة الرغائب، باید اعمال خاصی انجام داد؟

پاسخ: بله، در شب لیلة الرغائب، اعمال خاصی توصیه شده است. از جمله این اعمال می‌توان به روزه گرفتن، خواندن دوازده رکعت نماز، و خواندن دعای لیلة الرغائب اشاره کرد.

 • سوال: بهترین دعایی که در شب لیلة الرغائب می‌توان خواند، کدام است؟

پاسخ: بهترین دعایی که در شب لیلة الرغائب می‌توان خواند، دعای لیلة الرغائب است. این دعا، دعایی طولانی است که در آن، بنده از خداوند متعال، طلب رحمت، بخشش، و برآورده شدن حاجات خود را می‌کند.

نتیجه گیری

شب لیلة الرغائب، شبی پربرکت و مهم در اسلام است. در این شب، رحمت الهی بر بندگان سرازیر می‌شود و گناهان بسیاری بخشیده می‌شود. انجام اعمال مستحب این شب، می‌تواند باعث بهره‌مندی هرچه بیشتر از این شب پربرکت شود.

مدیر سایت

اگر زمین رو بکنی و مداومت داشته باشی حتما یا به آب میرسی یا نفت که هر دو با ارزشن ... اما اگر نا امید بشی و جاتو عوض کنی فقط چاله هایی رو میکنی که بعدا مجبوری ازشون رد بشی!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا